Pielęgniarki i położne z szerszymi uprawnieniami
W lutym na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, które rozszerza wykaz substancji czynnych zawartych w lekach i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykaz badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.
Projektowane zmiany mają poprawić dostępność pacjentów do świadczeń medycznych bez konieczności odbycia wizyty u lekarza.
Jakie uprawnienia zyskają pielęgniarki i położne? Sprawdźmy!
Leki przeciwzakaźne
Rozporządzenie rozszerza wykaz substancji czynnych w grupie leków przeciwzakaźnych (Furazidinum oraz Fosfomycinum trometamolum) stosowanych w chorobach dróg moczowych, które będą mogły wystawiać recepty, realizując świadczenia w ramach np. pielęgniarki POZ, położnej POZ czy w zakresie porad pielęgniarek w ramach AOS z zakresu diabetologia, kardiologia, chirurgia ogólna, położnictwo i ginekologia.
Leczenie ran
Projekt rozporządzenia przewiduje dodanie do wykazu grupę leków, które są stosowane do leczenia trudno gojących się ran i oparzeń i zawierają dwie substancje czynne:
- Sulfathiazolum argentum – krem do podawania na skórę,
- Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum – roztwór, aerozol – do podawania na skórę.
Te substancje czynne mają być wykorzystywane przez pielęgniarki i położne w leczeniu ran przewlekłych i trudno gojących, takich jak m.in. odleżyny, owrzodzenia podudzi, oparzeń skóry czy wspomaganiu leczenia ran pourazowych.
CEWNIKI, paski do oznaczania glukozy i nie tylko…
Projekt rozporządzenia poszerza też uprawnienia pielęgniarek i położnych o wystawianie zleceń na wyroby medyczne takie jak cewniki urologiczne niepowlekane, WSZYSTKICH opatrunków wydawanych w aptece na receptę, pasków diagnostycznych do oznaczania glukozy i ciał ketonowych w moczu oraz igieł do insulin.
Zlecenia na te wyroby będą mogły wystawiać jedynie pielęgniarki/położne mające ukończony kurs specjalistyczny z ordynowania wyrobów medycznych.
Badania diagnostyczne
Projekt rozporządzenia rozszerza uprawnienia pielęgniarek do wystawiania skierowań na nowe badania diagnostyczne. Jakie?
- badanie stężenia we krwi cholesterolu całkowitego,
- LDL cholesterolu,
- HDL-cholesterolu,
- HDL- triglicerydów.
Zmiany te mają zwiększyć dostępność do programu profilaktycznego chorób układu krążenia realizowanego przez pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.
Badania mikrobiologiczne
Projekt umożliwia też pielęgniarkom/położnym możliwość wystawiania skierowania na wykonanie testów antygenowych służących do wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Test ma być uzyskiwany za pomocą Systemu Dystrybucji Szczepionek (SDS).
Wejście w życie
Ministerstwo Zdrowia proponuje, żeby rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
PRAWO MEDYCZNE (4)