W lutym 2024 roku grupie zaangażowanych obywateli udało się dokonać rzeczy wielkiej – zarejestrowali europejską inicjatywę obywatelską dotyczącą marihuany medycznej. To wydarzenie to ważny krok w kierunku zmiany polityki dotyczącej konopi indyjskich w Unii Europejskiej.
Jednakże, czy możemy spodziewać się istotnych rezultatów? Przyjrzyjmy się bliżej.
Inicjatywa obywatelska to instrument demokracji bezpośredniej, który umożliwia obywatelom wpływanie na kształtowanie polityki UE poprzez zgłaszanie propozycji legislacyjnych. W przypadku marihuany medycznej, grupa obywateli chce doprowadzić do zwiększenia dostępu do tego leku oraz do alokacji środków na badania nad jego właściwościami terapeutycznymi na terenie całej Unii Europejskiej. To ambitne cele, ale czy możliwe do osiągnięcia w świetle obecnych przepisów i stanowiska Komisji Europejskiej?
Jedną z głównych przeszkód jest ograniczona kompetencja UE w tej dziedzinie. Unia Europejska może jedynie uzupełniać politykę krajową państw członkowskich w obszarze zdrowia publicznego oraz ustalać minimalne zasady dotyczące handlu narkotykami. To oznacza, że zmiany na szczeblu UE mogą być ograniczone, a decyzje dotyczące polityki zdrowotnej w dużej mierze pozostają w gestii państw członkowskich.
Dodatkowo, choć inicjatywa obywatelska ma potencjał zmiany, Komisja Europejska nie wykazuje zbytniego zainteresowania tą kwestią. Odrzucając część ambitnych celów inicjatywy, Komisja wyraźnie pokazała, że nie planuje proponować dalszej harmonizacji prawa dotyczącego marihuany medycznej w ramach UE.
Jednakże, mimo tych wyzwań, inicjatywa obywatelska może mieć pozytywny wpływ na debatę publiczną i podkreślić potrzebę zmiany obecnej polityki dotyczącej marihuany medycznej. Nawet jeśli Komisja Europejska nie podejmie konkretnych działań, przedstawienie zaleceń Rady w tej sprawie może stanowić krok w kierunku poprawy dostępu do tej formy leczenia.
Podsumowując, europejska inicjatywa obywatelska dotycząca marihuany medycznej jest ważnym sygnałem społecznego nacisku na zmianę polityki UE w tej kwestii. Choć nie może ona gwarantować natychmiastowych rezultatów, to jednak otwiera drzwi do dyskusji i może przyczynić się do stopniowej ewolucji stanowiska UE wobec marihuany medycznej. Teraz ważne jest, aby obywatele nadal angażowali się w tę sprawę i naciskali na decydentów, aby podejmowali działania w interesie pacjentów potrzebujących tego leku.
Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażej Wągiel.