Jakie dokumenty od dewelopera? które powinien udostępnić nabywcy?

Jakie dokumenty od dewelopera?

Jesteś na etapie nabycia nieruchomości i zastanawiasz się jakie dokumenty od dewelopera będą potrzebne do domknięcia całej transakcji?

 

Zakup mieszkania od dewelopera to nie jest bułka z masłem. To proces, który będzie trwał co najmniej kilka miesięcy. Dlatego musisz dokładnie przygotować się do tej transakcji.

Ostatnio prowadziłam rozmowę z Kasią, która zleciła mi sprawdzenie umowy deweloperskiej przed jej podpisaniem. Jako że zakres mojej usługi obejmuje również kompleksowe sprawdzenie dewelopera i całej inwestycji poprosiłam Kasię o przesłanie wszystkich dokumentów udostępnionych jej przez dewelopera, na co Kasia odpowiedziała:
“Ale jakie dokumenty mam przesłać? Deweloper wysłał mi tylko projekt umowy deweloperskiej?”

Na moje pytanie czy dostała prospekt informacyjny lub inne dokumenty związane z inwestycją, Kasia zrobiła wielkie oczy i szczerze odpowiedziała, że pierwsze słyszy, aby deweloper miał obowiązek jej takie dokumenty udostępnić!!!!

Dlatego w ramach Prawnej (Po)sesji przygotowałam dla Was listę dokumentów, które deweloper powinien Wam udostępnić przed podpisaniem umowy deweloperskiej 🏡🏢💰

Przede wszystkim prospekt informacyjny, czyli dokument zawierający szczegółowe informacje dotyczące swojej sytuacji prawno-finansowej oraz przedsięwzięcia deweloperskiego, w tym konkretnego, oferowanego do sprzedaży lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Deweloper powinien również udostępnić nabywcy:

  • aktualną treść księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości;
  • kopię aktualnego odpisu z KRS lub aktualnego zaświadczenia o wpisie do CEIDG;
  • kopię pozwolenia na budowę;
  • sprawozdania finansowe dewelopera za ostatnie dwa lata, a w przypadku realizacji inwestycji przez spółkę celową – sprawozdania spółki dominującej;
  • projekt budowlany.A jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o nabyciu nieruchomości na rynku pierwotnym to już teraz zapraszam Was do posłuchania 10 odcinka podcastu Prawna (Po)sesja:

Dokumenty, które deweloper powinien udostępnić nabywcy

 

Jeśli zastanawiasz się jakie dokumenty od dewelopera będziesz potrzebować do zamknięcia całej transakcji skontaktuj się z nami na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Agnieszką Kolbuch-Wągiel. Jeśli natomiast już wiesz jakie dokumenty od dewelopera potrzebujesz i chcesz być na bieżąco z kwestiami prawnymi w branży nieruchomości zachęcamy Cię do śledzenia profilu Agnieszki na instagramie @prawnaposesja_by_ipso.

Share
Polish