Ustawa o niektórych zawodach medycznych – Jakie warunki trzeba spełnić, by wykonywać zawód medyczny?

Pełna zdolność do czynności prawnych

Osoba zamierzająca wykonywać zawód medyczny musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

Bez skazania za przestępstwa

Taka osoba nie może być prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Prawa publiczne

Osoba musi korzystać z pełni praw publicznych.

Znajomość języka polskiego

Taka osoba musi wykazywać znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu medycznego oraz złożyć odpowiednie oświadczenie o treści:

„Oświadczam, że władam językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu medycznego.”

Warunek ten uważa się za spełniony, jeżeli osoba uzyskała wykształcenie niezbędne do wykonywania zawodu medycznego po ukończeniu studiów prowadzonych w języku polskim lub uzyskała kwalifikacje po ukończeniu publicznej albo niepublicznej szkoły kształcącej w danym zawodzie medycznym w języku polskim albo uzyskała kwalifikacje do wykonywania danego zawodu medycznego w ramach kształcenia prowadzonego w języku polskim.

Wykształcenie i kwalifikacje

Osoba ubiegająca się o pracę lub wykonywanie zawodu medycznego musi spełnić jedno z następujących kryteriów:

a) Posiadanie wykształcenia uzyskanego w systemie szkolnictwa wyższego lub innych kwalifikacji wymaganych do wykonywania danego zawodu medycznego, potwierdzone dokumentem.

b) Posiadanie kwalifikacji uzyskanych w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie EFTA, uznanych w Polsce na podstawie przepisów o uznawaniu kwalifikacji zawodowych.

c) Posiadanie dokumentu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji zawodowych w państwie spoza UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie EFTA, uznanych w Polsce za równoważne polskim dyplomom.

d) Posiadanie kwalifikacji uzyskanych przed 1 stycznia 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie, uznanych w Polsce na podstawie przepisów o uznawaniu kwalifikacji zawodowych.

e) Posiadanie dokumentu uprawniającego do wykonywania zawodu medycznego na podstawie umowy międzynarodowej lub porozumienia.

Wpis do rejestru

I wreszcie – taka osoba musi uzyskać wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.

Zawód medyczny można wykonywać od dnia uzyskania tego wpisu.

Jeśli masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o nowej ustawie o niektórych zawodach medycznych, skontaktuj się z nami już teraz na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażej Wągiel !

PRAWO MEDYCZNE (1)
Share
Polish