Ostrożność w branży Crypto

Kryptowaluty to ostatnio bardzo modny temat, ale czy będzie tak nadal? A jeśli tak, to jak powinni podejść do tego prawnicy?

Niedawno gruchnęła wiadomość, że Starbucks może dopuścić niektóre rodzaje krypto-waluty jako płatności za kawę i inne produkty oferowane w kawiarni.

Bank inwestycyjny Morgan Stanley zatrudnił eksperta od kryptowalut.

Z drugiej strony Iran rozważa wykorzystanie kryptowalut w celu obejścia sankcji USA.

Niewątpliwie rynek kryptowalut ma bezpośredni wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

IPSO LEGAL przedstawia niektóre z głównych problemów związanych z kryptowalutami.

Nieznany ląd

Kryptowaluta to wschodząca technologia, więc prawo jeszcze za nią nie nadąża. W wielu państwach nie ma jednolitych zasad regulujących korzystanie z nich (o ile w ogóle mają one jakiekolwiek regulacje dotyczące kryptowalut).

Niektórzy traktują kryptowalutę jako własność, podczas gdy np.  japoński organ nadzoru finansowego zastanawia się  czy podstawą prawną wymiany kryptowalut nie powinna być ustawa o instrumentach finansowych i giełdzie.

Zasadniczo kwestia kryptowalut pozostaje w dużej mierze nieuregulowana, co oznacza, że ​​radzenie sobie z nią może być ryzykowne ponieważ zabezpieczenia do których przywykliśmy, przy płatnościach dotychczasowymi formami rozliczeń, w przypadku kryptowalut nie istnieją.

Pojawia się zatem pytanie, co w sytuacji, gdy ktoś ukradnie Twoje bitcoiny?

Oczywiście teoretycznie możesz pójść na policję i złożyć odpowiednie zawiadomienie. Ale czy odniesie to jakikolwiek skutek? Z pewnością nie. Nie masz też możliwości zgłosić nieautoryzowanej transakcji, tak jak w przypadku chargeback na swojej karcie bankomatowej.

Podstawowym z zagrożeń związanym z akceptacją kryptowaluty jako formy płatności, jest możliwość ich kradzieży przez włamanie się do portfela lub na giełdę. Zatem firmy i ich prawnicy stają na głowie, aby zapewnić odpowiedni poziom zabezpieczeń.

Nie tak szybko

Nie ma co się jednak łudzić, że kryptowaluta będzie się sprawdzać w każdej firmie. Przede wszystkim kryptowaluty są niestabilne, więc firmy zainteresowane akceptowaniem kryptowalut na potrzeby płatności muszą zdecydować, czy natychmiast wymienią je na walutę, czy też podejmą decyzję aby całość lub część zatrzymać jako inwestycję.

Ze względu na wahania kursów kryptowalut, może też powstać zagadnienie prawne, które wiązać się będzie z polityką zwrotów firmy. Co w przypadku, gdy wartość zapłaconej kryptowaluty zmieniła się pomiędzy momentem zakupu towaru i jego zwrotu?

Jak w każdym biznesie firmy muszą rozważyć wszystkie za i przeciw odnośnie tego czy ​​warto wprowadzić kryptowalutę lub inną technologię blockchain. Zanim Twoja firma zaangażuje się w kryptowaluty, musisz koniecznie zrozumieć na czym polega ta technologia i rozgryźć jej niuanse.

Kryptowaluty początkiem końca gotówki?

Szum wokół kryptowalut może spowodować, że firmy będą częściej je wykorzystywać, co jednak nie oznacza, że powszechnie zaczną ich używać konsumenci. Kryptowaluty w najbliższym czasie, nadal nie będą chronione w taki sposób, jak karty debetowe, karty kredytowe i konta bankowe.

Być może w momencie, gdy kryptowaluty zostaną uregulowane tak jak inne metody płatności, to zyskają większe uznanie. Pomijając kwestię regulacji prawnych, korzyści które można uzyskać w oparciu o kryptowalutę są niewyobrażalne. Ponadto rynek może tylko skorzystać na większej regulacji, bo im bardziej jest on rozpowszechniony i regulowany, to tym jest większa szansa na to, że wejdą na niego gracze, którzy początkowo nie byli tym zainteresowani.

Masz jeszcze jakieś pytania? Skontaktuj się z nami na office@ipsolegal.pl , tel. +48 509 163 107,  +48 607 238 048 lub znajdź nas na oone.eu . Zawsze chętnie służymy pomocą.

Share
Polish