Test na COVID i inne badania w aptece. A na co to komu?

O co to całe zamieszanie?

Jakiś czas temu w mediach gruchnęła wiadomość, że Ministerstwo Zdrowia planuje umożliwienie farmaceutom wykonywanie testu na COVID oraz innych badań, w ogólnodostępnych aptekach. Spotkało się to z ostrą reakcją Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych który podnosił m.in. to, że apteki nie są przystosowane do wymogów jakie spełniają laboratoria, farmaceuci nie posiadają odpowiedniej kwalifikacji do pobierania materiału do badań ani wiedzy na temat tego jakie badania zlecać.

Jest jak jest

W wyniku całego zamieszania ministerstwo wycofało się ze swoich pomysłów wskazując w rozporządzeniu „w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę” podstawowe badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane w aptece – zastrzegając wyraźnie w uzasadnieniu, że celem rozporządzenia nie jest wprowadzenie do aptek czynności diagnostyki laboratoryjnej zastrzeżonej dla diagnostów.

Jakie badania będzie mógł wykonywać farmaceuta?

zacznijmy od antygenowego testu PASKOWEGO w kierunku COVID-19. Owszem farmaceuta będzie mógł test na covid wykonać – ale nie od razu. Będzie to możliwe dopiero po ukończeniu szkolenia teoretycznego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Tak. To dokładnie ten sam test, który możesz kupić w aptece i wykonać w domu.

Uzasadnienie?

Ministerstwo Zdrowia uzasadnia nadanie takiej kompetencji farmaceutom przede wszystkim tym, że procedowany jest projekt ustawy zakładający możliwość testowania pracowników w kierunku COVID-19 i weryfikacji wyników testów w miejscu pracy. Ponadto wskazuje, że w przyszłości farmaceuta mając wiedzę o zakażeniu będzie mógł zaproponować modyfikację farmakoterapii pacjenta.

Czy to wszystko?

Nie. Po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego farmaceuta będzie mógł wykonać:

  • badanie podstawowych parametrów życiowych (ciśnienie krwi, tętno, puls, saturacja),
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pacie, obliczanie BMI i WHR,
  • test stężenia glukozy we krwi,
  • kontrolę panelu lipidowego,
  • szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.
Zapomnij o refundacji

Rozporządzenie wskazuje, że wymienione w nim badania diagnostyczne z wyjątkiem badania w kierunku COVID-19 (test na covid) nie będą finansowane ze środków publicznych.

Co istotne nie będzie narzuconych cen tych badań, a apteka będzie mogła samodzielnie ustalać cennik tych badań.

Co ciekawe w uzasadnieniu wskazano też, że pacjent nie będzie mógł oczekiwać ani żądać sfinansowania tych badań przez NFZ.

 

Jeśli masz wątpliwości w obszarze kwestii związanych z prawem medycznym – skontaktuj się z nami na office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażej Wągiel.

Jeśli chcesz być na bieżąco z tematyką zmian prawnych zachodzących w obszarze life science i medycyny dołącz do społeczności naszego bloga na facebook’u.

Share
Polish