Aktualności

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://ipsolegal.pl/wp-content/uploads/2023/03/AdobeStock_340528836_Easy-Resize.com_-1080x720.jpg

Czy wiesz, że w ostatnim czasie wprowadzono zmiany w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne?

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek niezwłocznego podawania informacji zawartych w zgłoszeniach oraz ich udostępniania w okresie zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji oraz w okresie 6 lat po zakończeniu zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji.

Zgłaszanie informacji do Rejestru obejmuje wielu ważnych urzędników, w tym członków Rady Ministrów, wojewodów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz skarbników gmin i powiatów.

Co to oznacza? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w artykule autorstwa red. Robert Horbaczewski w którym wypowiedzi eksperckiej udzielił Błażej Wągiel

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy do przeczytania artykułu, który znajdziesz pod tym linkiem: https://www.prawo.pl/samorzad/dane-w-rejstrze-korzysci-przez-6-lat-nowelizacja-przepisow,520481.html?_ga

Share
https://ipsolegal.pl/wp-content/uploads/2023/02/AdobeStock_470620377_Easy-Resize.com_-1080x720.jpg

We encourage you to read Blazej Wągiel’s guest post on our partner iPNOTE Inc.’s website about the rules of trademark registration in Poland.

iPNOTE is an online collaborative platform for managing and securing intellectual property rights.

iPNOTE provides its clients with a SaaS platform to manage their intellectual property in one place, engage with legal service providers, control the work on their patents and trademarks and oversee the entire collaborative process.

The company’s mission is to make IP management at least 50 per cent more affordable, accessible and practical while delivering reliable, high-quality services to clients.

With the iPNOTE solution, companies around the world can handle administrative and financial processes themselves without relying entirely on external lawyers.

Link: https://ipnote.pro/en/blog/obtaining-legal-trademark-protection-in-poland/#7
Share
https://ipsolegal.pl/wp-content/uploads/2022/10/Projekt-bez-tytulu-30-1080x720.png

IPSO LEGAL partnerem Whistleblowing Management.eu

W ramach projektu, jako zaufani doradcy wspieramy prowadzenie spraw związanych z whistleblowingiem w całej Europie oraz dostarczamy usługi outsourcingu zarządzania systemem ochrony sygnalistów, prowadzenia postępowań wyjaśniających i doradztwa prawnego.

WhistleblowingManagement.eu o system zarządzania zgłaszaniem nieprawidłowości i zestaw środków wsparcia zapewnianych przez europejską sieć doświadczonych profesjonalistów.

WhistleblowingManagement.eu udziela wsparcia prywatnym i publicznym organizacjom Europejskiego Obszaru Gospodarczego, świadcząc usługi outsourcingu zarządzania systemem ochrony sygnalistów. Organizacja jest reprezentowana przez sieć ekspertów UE specjalizujących się w zarządzaniu i prowadzeniu dochodzeń w sprawie whistleblowingu.

Jako zewnętrzny opiekun spraw, IPSO LEGAL odpowiada na zgłoszenie, przeprowadza ocenę ryzyka oraz zarządzanie eskalacją w oparciu o opartą na doświadczeniu i zastrzeżoną metadologię. Sieć partnerów unijnych WBM.EU jest w stanie zapewnić klientom dochodzenia i opinie prawne w całej Europie.

Więcej na temat tego projektu przeczytasz na stronie: https://lnkd.in/dssBaHqT

Share
https://ipsolegal.pl/wp-content/uploads/2022/08/AdobeStock_335713549_Easy-Resize.com_-1080x720.jpg

Na stronie Whistlelink ukazał się gościnny wpis Błażej Wągiel na temat nagradzania sygnalisty.

🤔Z lektury dowiecie się na jakie elementy zwrócić uwagę tworząc system motywacyjny dla sygnalistów.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Nie wiesz jak sprostać nowym obowiązkom wprowadzonym przez dyrektywę o ochronie sygnalistów? skontaktuj się z nami pod adresem office@ipsolegal.pl lub bezpośrednio z Błażej Wągiel

Link do artykułu: https://www.whistlelink.com/pl/blog/czy-nagradzac-sygnalistow/

 

Share
https://ipsolegal.pl/wp-content/uploads/2022/08/AdobeStock_294845664_Easy-Resize.com_-1080x720.jpg
Na stronie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ukazał się artykuł ekspercki autorstwa Błażej Wągiel dotyczący powództw przedstawicielskich.
Z lektury dowiesz się:
  • co to jest powództwo przedstawicielskie
  • czego dotyczył wyrok TSUE w sprawie C-319/20
  • jakie założenia przedstawia Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie powództw przedstawicielskich,
  • co oznacza zwrot Third-Party financing i dlaczego ta instytucja jest rewolucją w finansowaniu sporów sądowych.
Zapraszamy do lektury!
Link do artykułu: ARTYKUŁ
Share

Wczoraj 19 maja w Gliwicach odbyło się spotkanie interesariuszy projektu MedTech4Europe. Dziękumemy MedSilesia Cluster – Silesian Medical Devices Network za organizację tego ciekawego spotkania!

Celem projektu #MedTech4Europe są działania na rzecz aktualizacji instrumentów w ramach polityk na poziomie regionalnym i krajowym, wobec rosnącego zapotrzebowania na innowacyjną infrastrukturę w obszarze technologii medycznych.

W ramach spotkania przedstawiliśmy najważniejsze zmiany objęte nową ustawą o wyrobach medycznych, która wchodzi w życie już 26 maja!

Share
https://ipsolegal.pl/wp-content/uploads/2022/05/AdobeStock_295250176_Easy-Resize.com_-1080x720.jpg

W Klastrze Life Science Kraków, którego nasza kancelaria jest partnerem rozpoczynamy majowy Miesiąc Partnera Klastra, a w raz z nim cykl artykułów od IPSO Legal dotyczących wyrobów medycznych i związanych z nimi kwestiach prawnych.

Miesiąc maj jest szczególny dla branży z uwagi na to, że 26 maja 2022:
– wchodzi w życie ustawa o wyrobach medycznych,
– kończy się okres przejściowy dla wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro,
– jest datą rozpoczęcia stosowania rozporządzenia IVDR.

Z poszczególnymi artykułami możecie zapoznać się tutaj: KLIK

 

Share
https://ipsolegal.pl/wp-content/uploads/2022/04/AdobeStock_242991995_Easy-Resize.com_-1080x720.jpg

🦾 20 kwietnia 2022 zostaliśmy członkiem klastra MedSilesia Cluster – Silesian Medical Devices Network

Klaster MedSilesia skupia instytucje, firmy i organizacje prowadzące działalność lub oferujące usługi w sektorze technologii, urządzeń i wyrobów medycznych.

Dzięki dołączeniu do klastra MedSilesia jesteśmy przekonani, że nasza praktyka prawa medycznego i life science będzie dalej się rozwijać, a dotychczasowa wiedza i doświadczenie stanie się przydatne dla pozostałych członków klastra.

Klaster MedSilesia to już drugi po Klaster LifeScience Krakow Krajowy Klaster Kluczowy, którego jesteśmy partnerem.

Krajowe Klasty Kluczowe to elitarne klastry o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki oraz wysokiej konkurencyjności i innowacyjności na arenie międzynarodowej.

A czy pamiętacie, że 20 kwietnia 2022 to też data, w której Prezydent RP podpisał nową ustawę o wyrobach medycznych?

Przypadek? 🤔

Przypominamy, że najważniejsze informacje na temat prawa medycznego i life science znajdziecie tutaj: https://lnkd.in/gbbvgmeD

Możecie śledzić też naszą stronę na fb, gdzie Błażej Wągiel publikuje wpisy dotyczące aktualnych zagadnień prawa medycznego i life science: https://lnkd.in/gMEF3VNA

Share
https://ipsolegal.pl/wp-content/uploads/2022/04/AdobeStock_409881831_Easy-Resize.com_-1080x497.jpg

Razem z naszym partnerem technologicznym firmą Whistlelink serdecznie zapraszamy na webinar pt. „System do ochrony sygnalistów w prawie i praktyce”, który odbędzie się 29 marca o godz. 10.00.

W czasie wydarzeniu poruszymy z mec. Agnieszka Kolbuch – Wągiel następujące kwestie:

👉 Kim jest i kto może zostać sygnalistą
👉 Zakres nieprawidłowości, które może zgłaszać sygnalista
👉 Sposoby zgłaszania nieprawidłowości
👉 Zgłoszenia wewnętrzne
👉 Kanał dla sygnalistów a wizerunek organizacji
👉 Sytuację w pozostałych krajach UE w zakresie Dyrektywy UE i kwestie rekomendacji UE dla grup kapitałowych
👉 Rozwiązania technologiczne dot. kanałów wewnętrznych na przykładzie Whistlelink

👉 Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY.

👌 Link do rejestracji:

https://www.whistlelink.com/pl/system-do-ochrony-sygnalistow-w-prawie-i-praktyce/

Share
https://ipsolegal.pl/wp-content/uploads/2022/04/AdobeStock_298298807_Easy-Resize.com_-1080x720.jpg

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że adw. Agnieszka Kolbuch – Wągiel – partner w kancelarii Ipso Legal została powołana na stanowisko mediatora Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego (Polish Financial Supervision Authority)

Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego jest stałym i niezależnym sądem polubownym, który powołany został na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym w celu rozpatrywania sporów między uczestnikami rynku finansowego, w szczególności sporów wynikających ze stosunków umownych między podmiotami podlegającymi nadzorowi Komisji, a odbiorcami usług świadczonych przez te podmioty.

Właściwość Sądu Polubownego obejmuje rozpatrywanie sporów z udziałem uczestników rynku finansowego i nie ogranicza się wyłącznie do sporów z udziałem konsumentów.

Sąd Polubowny oferuje dwie ścieżki rozwiązania sporu: pierwszą w postaci mediacji, której celem ma być zawarcie ugody pomiędzy stronami sporu przy udziale mediatora oraz drugą w postaci postępowania arbitrażowego, w ramach którego dochodzi do rozstrzygnięcia sporu w drodze wyroku Sądu Polubownego.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów!

Share
Polish